WARTO WIEDZIEĆ

Twardościomierze - jak działają?

Pomiar twardości jest niezbędny, aby ocenić jakość wykonanych przedmiotów metalowych. Należy je dokładnie i przetestować, zwłaszcza tam, gdzie wyroby stalowe poddawane są procesom mającym na celu polepszenie ich właściwości wytrzymałościowych, na przykład hartowaniu. W tym celu stosuje się twardościomierze, o których warto wiedzieć jak najwięcej, by wybrać odpowiednie i uzyskać wiarygodne wyniki kontroli.

Dlaczego pomiar twardości  jest ważny?

Przemysł i budownictwo opierają się na powszechnym zastosowaniu stali. Jest ona masowo wykorzystywana do budowy konstrukcji nośnych, maszyny, elementów instalacji. Stal jest powszechna w codziennym użytkowaniu. Twardościomierz do metalu pozwala określić, czy jej jego parametry wytrzymałościowe są rzeczywiście na wysokim poziomie. Szczególnie jeśli chodzi o odporność na obciążenia – statyczne i dynamiczne, sprężystość oraz możliwości kształtowania metodami – chemicznymi, mechanicznymi, termicznymi.

Co pozwala ustalić pomiar twardości?

Aby ustalić własności mechaniczne metali należy sprawdzić szereg parametrów. W tym celu wykonywane są próby ściskania, zginania, rozciągania i twardości. Z pomiaru twardości korzysta się z niego niezwykle często, zwłaszcza w zakresie szacowania efektów obróbki termicznej, termiczno-chemicznej, plastycznej oraz oznaczaniu jednorodności metalu. 

Określane twardości umożliwia wyznaczenie granicy plastyczności, której przekroczenie powoduje trwałe odkształcenie materiału. Skłonność do odkształceń metalu wynika bezpośrednio z jego struktury. Jest więc bardzo ważne, aby sprawdzić, jak duże powstają odkształcenia. 

Dostępnych jest kilka metod pozwalającym na metodę pomiaru twardości. Poznajmy je.

  • Badanie twardości metodą Vickersa – w tym celu wykorzystuje się wgłębnik o kształcie ostrosłupa o podstawie kwadratowej i wierzchołku schodzącego się pod kątem 136°. Jego wykonanie z diamentu sprawia, że działa na materiał z określoną siłą. Twardościomierz Vickersa określa skalę twardości poprzez długość przekątnych odcisku uzyskanych po badaniu.
  • Badanie metodą – Rockwella, która rozłożona jest na trzy etapy, by wyeliminować zakłócenia pomiaru. Wgłębnik wciskany jest w metal (za sprawą tzw. siły wstępnej). Powoduje to odkształcenie, a skala pomiarowa jest zerowana – osiągany punkt staje się bazą dalszych pomiarów. W drugim etapie do oddziaływania siły dokłada się siłę główną. Ta zagłębia próbnik na określoną głębokość. W ostatnim, trzecim etapie – siła główna przestaje działać, dzięki czemu następuje przesunięci wgłębnika ku górze. Powstała różnica między pozycją uzyskaną pod wpływem siły wstępnej a głębokości po jej odjęciu wskazuje miarę odkształcenia HR.
  • Metoda Brinella wygląda jeszcze inaczej – próbuje się w badany metal wcisnąć wgłębnik w postaci kulki z węglików spiekanych lub stali o znormalizowanej średnicy (1, 2.5, 5, 10 mm). Twardościomierz Brinella określa twardość poprzez stosunek działającej siły do pola powierzchni wytworzonego odcisku, jakie pokaże stopień zagłębienia wgłębnika w materiał.


2023-03-03 13:13:46
maszyny wytrzymałościowe Lloydmaszyny wytrzymałościowe maszyny wytrzymałościowe maszyny wytrzymałościowe maszyny wytrzymałościowe maszyny wytrzymałościowe messmerbuchelmaszyny wytrzymałościowe TMImaszyny wytrzymałościowe maszyny wytrzymałościowe Lloydmaszyny wytrzymałościowe maszyny wytrzymałościowe maszyny wytrzymałościowe maszyny wytrzymałościowe maszyny wytrzymałościowe messmerbuchelmaszyny wytrzymałościowe TMImaszyny wytrzymałościowe maszyny wytrzymałościowe Lloydmaszyny wytrzymałościowe maszyny wytrzymałościowe maszyny wytrzymałościowe maszyny wytrzymałościowe maszyny wytrzymałościowe messmerbuchelmaszyny wytrzymałościowe TMImaszyny wytrzymałościowe

PALAT Service

ul. Waliców 20/1518
00-851 Warszawa
Tel. +48 (22) 624 07 43

Łucja Szlachetko – Dyrektor
kom. +48 604 96 95 08
lucja.szlachetko@palat.com.pl
copyright © 2019 | projekt serwisu IRN Multimedia oprogramowanie choruzy.pl

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się