WARTO WIEDZIEĆ
Klasyfikacja maszyn wytrzymałościowych
- zrywarki (rozciągają materiał),
- prasy (ściskają materiał, na przykład jak prasy do betonu),
- maszyny uniwersalne (łączą obie powyższe funkcje, a więc rozciąganie i ściskanie materiału).
- maszyny i prasy statyczne, które - jak nazwa wskazuje - wykorzystują stałe działanie siły rozłożone w czasie,
- maszyny dynamiczne o krótkotrwałym, lecz intensywnym użyciu siły.
Maszyny dynamiczne potrafią badać z częstotliwością nawet do 11 tys. Hz. Badanie statyczne z kolei zakłada powolnie użycie rosnącej siły, najczęściej aż do zerwania próbki. Maszyny wytrzymałościowe potrafią badać w dwóch kierunkach: ściskania i rozciągania. Dzięki takiemu rozwiązaniu na jednym urządzeniu możemy przeprowadzić testy takie jak - poza kompresją i zrywaniem - ścinanie, zginanie czy odrywanie.
Ze względu na wielkość i budowę maszyny wytrzymałościowe można podzielić na maszyny stołowe oraz maszyny podłogowe oraz jedno- i dwukolumnowe. Pierwszy rodzaj przeznaczony jest najczęściej do badania materiałów takich jak tworzywa sztuczne, kompozyty, gumy, biomateriały, opakowania i metale lekkie. Maszyny podłogowe służą natomiast do przeprowadzania testów na materiałach wymagających użycia większej siły, na przykład metalach, stopach metali oraz betonie.
Próbki referencyjneMaszyny serwohydrauliczneSystemy kontroli wizyjnejWysokotemperaturowe piece próżniowe i piece do atmosfery obojętnejTesty typu headspaceTwardościomierze - jak działają?Systemy do badań tworzyw sztucznychWszechstronne możliwości testowe systemu CS2PlusTestowanie udarności przy pomocy spadającego ciężaru