WARTO WIEDZIEĆ

Klasyfikacja maszyn wytrzymałościowych

W zależności od wielkości próbek maszyny wytrzymałościowe klasyfikuje się pod różnym kątem. Bierze się pod uwagę rodzaj odkształceń, za które odpowiada maszyna, oraz rodzaj testu, jednak nie bez znaczenia jest także rozmiar samej maszyny wytrzymałościowej.

Ze względu na rodzaj odkształceń wśród maszyn wytrzymałościowych wyróżnia się trzy typy urządzeń: 
  • zrywarki (rozciągają materiał), 
  • prasy (ściskają materiał, na przykład jak prasy do betonu),
  • maszyny uniwersalne (łączą obie powyższe funkcje, a więc rozciąganie i ściskanie materiału).
Ze względu na sposób przeprowadzania testu maszyny wytrzymałościowe dzielimy na:
  • maszyny i prasy statyczne, które - jak nazwa wskazuje - wykorzystują stałe działanie siły rozłożone w czasie, 
  • maszyny dynamiczne o krótkotrwałym, lecz intensywnym użyciu siły. 

Maszyny dynamiczne potrafią badać z częstotliwością nawet do 11 tys. Hz. Badanie statyczne z kolei zakłada powolnie użycie rosnącej siły, najczęściej aż do zerwania próbki. Maszyny wytrzymałościowe potrafią badać w dwóch kierunkach: ściskania i rozciągania. Dzięki takiemu rozwiązaniu na jednym urządzeniu możemy przeprowadzić testy takie jak - poza kompresją i zrywaniem - ścinanie, zginanie czy odrywanie.

Ze względu na wielkość i budowę maszyny wytrzymałościowe można podzielić na maszyny stołowe oraz maszyny podłogowe oraz jedno- i dwukolumnowe. Pierwszy rodzaj przeznaczony jest najczęściej do badania materiałów takich jak tworzywa sztuczne, kompozyty, gumy, biomateriały, opakowania i metale lekkie. Maszyny podłogowe służą natomiast do przeprowadzania testów na materiałach wymagających użycia większej siły, na przykład metalach, stopach metali oraz betonie. 

2023-02-07 19:32:31
maszyny wytrzymałościowe Lloydmaszyny wytrzymałościowe maszyny wytrzymałościowe maszyny wytrzymałościowe maszyny wytrzymałościowe maszyny wytrzymałościowe messmerbuchelmaszyny wytrzymałościowe TMImaszyny wytrzymałościowe maszyny wytrzymałościowe Lloydmaszyny wytrzymałościowe maszyny wytrzymałościowe maszyny wytrzymałościowe maszyny wytrzymałościowe maszyny wytrzymałościowe messmerbuchelmaszyny wytrzymałościowe TMImaszyny wytrzymałościowe maszyny wytrzymałościowe Lloydmaszyny wytrzymałościowe maszyny wytrzymałościowe maszyny wytrzymałościowe maszyny wytrzymałościowe maszyny wytrzymałościowe messmerbuchelmaszyny wytrzymałościowe TMImaszyny wytrzymałościowe

PALAT Service

ul. Waliców 20/1518
00-851 Warszawa
Tel. +48 (22) 624 07 43

Łucja Szlachetko – Dyrektor
kom. +48 604 96 95 08
lucja.szlachetko@palat.com.pl
copyright © 2019 | projekt serwisu IRN Multimedia oprogramowanie choruzy.pl

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się